Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Facebook Yönetimi

Facebook, artık dünya çapında web trafiğinin %12.8’sini sağlayan önemli bir mecra olduğundan; sadece ilkokul arkadaşlarımızı bulup, birbirimize “dürtme” yolladığımız bir sosyal mecra olmaktan çıktı. Aktif kullanıcı sayısı, 1.8 Milyarı bulan Facebook’un Türkiye’de 40 milyonun üzerinde kullanıcısı var. Durum böyle olunca, bu sosyal mecranın markalar için pazarlama stratejilerinin, önemli bir parçası olması da kaçınılmaz hale geliyor.

İnternet sitelerine trafik sağlaması, marka bilinirliğini artırması ile ürün ve hizmetleri tanıtabilecek bir topluluk yaratması açısından Facebook, her sektörden marka için önemli  bir pazarlama mecrası oluşturuyor.

Markalar, tüzel kişilikler veya tanınmış kişilerin Facebook’taki varlıkları, Facebook sayfaları ile mümkün olur. Bu kurum, marka veya tanınmış kişilerin sayfaları; ancak bu kişilerin resmi temsilcileri tarafından yönetilir ve ön plana çıkarılabilir. Doğru stratejilerle yapılan profesyonel bir Facebook sayfa yönetimi, markaları rakiplerinden  bir kaç adım öne taşır.

Google Plus  Yönetimi

Google Plus her ne kadar kullanıcılar tarafından Facebook ya da Twitter kadar  yoğun kullanılmayan bir sosyal ağ olsa da, barındırdığı birçok özellik sayesinde sosyal medya pazarlamasının olmazsa olmazı haline geldi. 2011 yılında açılan ve o günden bu yana aylık 540 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaşan Google Plus’ın, markaların sosyal medya stratejilerindeki rolü her geçen gün artıyor.

Bu yazıda Google Plus’ın, sosyal medya pazarlamasındaki rolünün neden arttığına ve markalar için önemine değineceğim.

Seo Etkisi

Google her ne kadar arama sonuçlarının hesaplandığı algoritmayı tam olarak paylaşmasa da Google Plus’ın arama sonuçlarında hatrı sayılır bir etki yaptığını düşünüyorum. Elbette içeriğin kalitesi/özgünlüğü, içeriğin yayınlanma zamanı, web sitesinin teknik nedenleri gibi faktörler kadar  bir etki yapmasa da, mutlaka üzerine düşülmesi gereken bir konu.

SEO konusunda yardım alan şirketlerin tamamına yakınının iş listesinde olan Google Plus’ta markaların yapması gereken en temel ve önemli şey +1’ler. Kullanıcıların çevrelerinde bulunan kişilerin +1’lediği linkler,  arama sonuçlarında  daha üst sıralarda görünüyor. Bu da kullanıcılara ya da markalara önemli bir avantaj sağlıyor.

 

İnstagram Yönetimi

Bugün dünyanın en popüler görsel paylaşım sitesi haline gelen Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından satın alınmasından itibaren büyük atılım gerçekleştirdi. 2016 yılı itibariyle aylık aktif kullanıcı sayısı 400 milyonu aşan Instagram,  320 milyon aktif kullanıcısı olan Twitter’ı geride bıraktı.

İşletmeler için Business uygulamasına giden Instagram, bu uygulama ile reklam alımı ve istatistik seçeneklerini artırdı. Instagram kullanıcılarının %70’i en az bir işletmeyi takip ediyor. En çok izlenen “Hikayeler’in” ise üçte birini işletme hikayeleri oluşturuyor. Dörtte biri Boomerang videolarından oluşan hikayelerin ise, üçte ikisi sesli olarak izleniyor.

Twitter Yönetimi

İstatiksel verilere bakıldığında bugün Twitter’ın dünya genelinde aylık 325 milyon aktif kullanıcı sayısına ulaştığı gözlenmektedir. Yine dünya genelinde bir gün içerisinde Twitter üzerinden 500 milyondan fazla tweet atılmaktadır. Twitter’da bir dakikada ise 350 bin tweet atıldığı görülmektedir. Türkiye’deki kullanıcıların Twitter’daki etkileşimleri de oldukça fazladır. Bugün Twitter’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısı 10 milyonun üzerindedir. Ortalama 45 milyon internet kullanıcısının olduğu Türkiye’de her üç kişiden birinin Twitter hesabı olduğu saptanmıştır. Yine Türkiye’deki kullanıcılar tarafından günlük ortalama olarak 6.7 milyon tweet atılmaktadır. Bu sayısal verilere bakıldığında, insanların birbirleriyle bağlantı kurmak için veya bir şeylerden haberdar olmak için bu kadar yoğun kullandıkları bir sosyal mecra ister istemez markalarında burada olmasını gerekli kılmaktadır. İşletme yapısına ve büyüklüğüne bakılmaksızın Twitter, firmalar için kullanıcılar ile bağlantı kurma ve bu bağlantıları etkileşime dönüştürme konusunda bir yardımcı konumundadır. Markalar Twitter’ı hedef kitleleri ile etkileşim kurmak, ürün ve hizmet tanıtımlarını yapmak, kampanyalarını duyurmak, yeni hedef kitleler oluşturmak ve pazarlama çalışmalarını yapmak gibi amaçlar için kullanabilmektedir.

Pinterest Yönetimi

2013 yılı itibari ile günlük ziyaret sayısı 2 milyonu aşan Pinterest, sosyal medya araçları arasında, reklam yapmanın en çok tercih edilen yanlarından birisi oluyor. Fotoğrafın yanı sıra video paylaşımlarına da olanak sunan bu uygulama ile, markanızın ürünlerini, hizmetlerinizi bu yolla tanıtabilirsiniz. Markaların kişisel hesaplardan ayrılmasını sağlayan basit bir rozet sisteminin yer almasının ardından, marka yönetimi için daha çok tercih edilmeye başlayınca, uygulama, markalara işletmeye özel sayfa kurma olanağı da sağlamaya başladı. Bu sayede, dünyaca ünlü marka ve ürünlerin yanında, kendini tanıtmayı hedefleyen ve sosyal medyayı araç olarak kullanmak isteyen markalar da reklam için Pinterest’i tercih ediyor.